Βίντεο: Νίκη με επική ανατροπή (67-66) για τον ΟΑΧ κόντρα στον Παναθλητικό (φωτό)

17.46

Με σουτ 3 πόντων 9,4  δευτερόλεπτα πριν το τέλος από την Χριστιάνα Γεροστεργίου ο ΟΑΧ πήρε μια σπουδαία νίκη με 67-66 από τον Παναθλητικό στο κλειστό του Κλαδισού σε ματς για την 2η αγωνιστική της Α1 καλαθοσφαίρισης γυναικών. Η Χανιώτικη ομάδα υπό της οδηγίες του Αντώνη Λάππα και με την Μαντώ Ψυχογιού σε έναν διαφορετικό ρόλο από αυτόν που την είχαμε συνηθίσει έκανε μια επική ανατροπή και γύρισε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο καθώς με εξαίρεση το 1-0 στο ξεκίνημα του ματς δεν είχε βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ μέχρι το «buzzer beater» της Γεροστεργίου.

Ο Παναθλητικός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 9 πόντους (3-12 & 8-17) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 12-19.

Νευρική και άστοχη ήταν η ομάδα του ΟΑΧ και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με το συγκρότημα της Βιβής Διαβολεμένου να στέλνει την διαφορά σε διψήφιο (15-25) ενώ ένα σερί 9-0 λίγο αργότερα και αφού είχε προηγηθεί καλάθι της Γεροστεργίου, έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στο +17.

Σε εκείνο το σημείο τα κορίτσια του ΟΑΧ αφυπνίστηκαν και με ένα δικό τους σερί 8-0 μάζεψαν την διαφορά στους 9 για να οδηγηθούν στα αποδυτήρια τελικά με το σκορ στο 25-36 μετά από καλάθι από τις φιλοξενούμενες.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Χανιώτικη ομάδα είχε στο πρώτο μέρος 0/8 τρίποντα.

Το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου ήταν εφιαλτικό, η Κόνιαλη μείωσε σε 27-36 όμως ένα ακόμη σερί αυτή την φορά με 9-0 έστειλε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της στο +18 27-45.

Και πάλι όμως τα Χανιά δεν παρέδωσαν τα όπλα με τον Αντώνη Λάππα να αλλάζει συστήματα και με συνεχόμενες αλλαγές να ανεβάζει την πίεση κάτι που απέφερε καρπούς και με ένα 17-2 η διαφορά έφτασε στο καλάθι 47-49. Ο Παναθλητικός είχε όμως απάντηση και πήρε ξανά προβάδισμα 10 πόντων για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 52-60.

Η 4η περίοδος ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς, οι άμυνες έσφιξαν και παρά την αποβολή με 5 φάουλ της Τζόνσον λίγο πριν το φινάλε και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ 60-66 ο Παναθλητικός η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε ταχύτητα μειώνοντας αρχικά στο 64-66 για να φτάσει στη νίκη με το εκπληκτικό τρίποντο της Γεροστεργίου.

Δεκάλεπτα: 12-19, 25-36, 52-60, 67-66

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας / Μαντώ Ψυχογιού): Κόλεμαν 19 (1), Κλιματσάκη, Παπαδάκη, Γεροστεργίου Χρ. 16 (4), Κόνιαλη 4, Λαγωνικάκη, Γεροστεργίου Μαρ. 6 (1), Ακλ 13, Τσιχλάκη 1, Μανουκάκη, Φάρρου 2, Τζόνσον 6

Παναθλητικός (Βιβή Διαβολεμένου): Ρόμπινσον 25 (2), Βαντσιούρη 2, Μπαξεβάνου 2, Μυγδαλιά, Τράντα 9 (1), Βασιλείου, Σάδερλαντ 9, Γουίλιαμς 19, Σταματάκη, Χωλοπούλου.