Χανια
Βίντεο – Ο Δήμος βελτιώνει την καθημερινότητα των κωφών συνανθρώπων μας
![](https://www.neatv.gr/wp-content/uploads/2022/02/ΚΕΠ-Εξυπηρέτηση-κωφών.jpg)
18 Φεβ 2022 16.10
Δύο πρωτοποριακά συστήματα για την εξυπηρέτηση των κωφών εγκατέστησε σε τρία ΚΕΠ, ο Δήμος Χανίων.
Πρόκειται για ένα τάμπλετ, μέσω του οποίου ο ενδιαφερόμενος, για τη διαβίβαση του αιτήματός του, επικοινωνεί στη νοηματική με διερμηνέα, ενώ το άλλο ηλεκτρονικό σύστημα – για βαρήκοους- συνδέεται με τη συσκευή του ενδιαφερόμενου και καθαρίζει τον ήχο από τους θορύβους.
Την παρουσίαση έκανε το πρωί ο Δήμαρχος στο ΚΕΠ των Χανίων.