Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο 6ος Μαραθώνιος Κρήτης (φωτο & βίντεο)

12.43

Με νικητή τον Μηνά Μανούσακα του συλλόγου Ποσειδώνα Αμεινίας Παλλήνης ολοκληρώθηκε ο μεγάλος μαραθώνιος των 42 χλμ ο οποίος είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Μακαριστού Ειρηναίου Γαλανάκη και φέτος  είχε αφετηρία την Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης στο Κολυμπάρι και τερματισμό το ΕΑΚ Χανίων. Με χρόνο 2:38:37 άφησε πίσω του τον πολυνίκη της διοργάνωσης Μανώλη Σηφάκη αλλά και τον Σταύρο Ζαγκανά ο οποίος στο φινάλε απώλεσε την δεύτερη  θέση

Στην 2η θέση με χρόνο 2:41:08 τερμάτισε ο αθλητής του ΟΦΗ Μανώλης Σηφάκης ενώ ακολούθησε με χρόνο 2:41:46 ο Σταύρος Ζαγκανάς.

Μεγάλη μάχη έγινε στις γυναίκες καθώς η Τζοάννα Ντρέβνικα από την Πολωνία ήταν στην πρώτη θέση στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως δεν άντεξε μέχρι το φινάλε καθώς η Καμίλ Κινγκ και η Άννα Βασιλείου την προσπέρασαν λίγο πριν το λιμάνι για να καταφέρει τελικά η Αθλήτρια του Ηρακλείου να κατακτήσει την πρώτη θέση χαρίζοντας μας ένα θεαματικό φινάλε.

Ο χρόνος για την Άννα Βασιλείου ήταν 3:19:20 ενώ στην 2η θέση απο το Σαουθάμπτον η Καμίλ Κινγκ έκανε χρόνο 3:20:28. Τέλος η Τζοάννα Ντρέβνικα τερμάτισε στην 3η θέση με 3:28:21

Στα 10 χλμ Ανδρών που ήταν αφιερωμένα στη μνήμη του Σμηναγού Κωνσταντίνου Ηλιάκη νικητής ήταν ο Αντώνης Κωστάκης με χρόνο 35:53 για να ακολουθήσουν ο Διαμαντής Γεωργαλάς με 36:04 και ο Γιώργος Μαστοράκης με 36:27

Στις γυναίκες στα 10 χλμ την 1η θέση πήρε  η περσινή νικήτρια του μεγάλου Μαραθωνίου των 42 χλμ η Ειρήνη Πευκιανάκη της AFORDAKOS TEAM με χρόνο 37:43

Την 2η θέση πήρε η Έμιλυ Μέι με χρόνο 43:24 και την 3η η Ειρήνη Αραμπατζή με 44:57.

Στα 5 χλμ τα οποία ήταν αφιερωμένα στη Μικρασιατική καταστροφή του 1922  την πρώτη θέση κατέκτησε ο Μιχάλης Φιλανδράκης με χρόνο 17:24 και ακολούθησαν με 17:25 ο Μανώλης Μαγκαφουράκης με 17:25 και ο Θωμάς Παπαδάκης με 17:27

Στις γυναίκες η Μαρίτα Παπαβασιλείου του ΣΔΥ Ρεθύμνου πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 21:18

Ακολούθησαν στην 2η θέση η Ευαγγελία Βλαχάκη με χρόνο 16:04 και η Αλκμήνη Μουντάκη με χρόνο 21:31